Sakrament małżeństwa

Ślub kościelny w kościele parafialnym w Kościelisku krok po kroku:

1. Spotkanie w kancelarii parafialnej
  • Na rok przed planowanym ślubem przyszli małżonkowie powinni udać się do kancelarii parafialnej.
  • Na spotkaniu po ustaleniu daty duszpasterz poinformuje o wszystkich formalnościach związanych z przygotowaniem do ślubu.
  • JEŻELI NARZECZENI NIE NALEŻĄ DO PARAFII ŚW. KAZIMIERZA  W KOŚCIELISKU WTEDY ŚLUBY SĄ  UDZIELANE TYLKO I WYŁĄCZNIE NA PODSTAWIE LICENCJI! Protokół przedmałżeński powinien być spisany w parafii narzeczonej lub narzeczonego.
  • Licencja powinna być dostarczona do kancelarii parafialnej na miesiąc przed wyznaczoną datą sakramentu małżeństwa.
  • Narzeczeni należący do naszej parafii wszelkie dokumenty powinni dostarczyć na trzy miesiące przed zawarciem małżeństwa.
  • O wszystkich sprawach dotyczących przygotowania kościoła do sakramentu małżeństwa narzeczeni zostaną poinformowani w kancelarii parafialnej.
  1. Kurs przedmałżeński

Narzeczeni muszą odbyć kurs przedmałżeński 3–12 miesięcy przed ślubem – miejsca i terminy.

1. Wizyta w poradni rodzinnej

Przyszli małżonkowie powinni uczestniczyć w trzech spotkaniach w poradni rodzinnej.

1. Spisanie protokołu przedślubnego w kancelarii parafialnej
  • Protokół przedślubny spisuje się na trzy miesiące przed ślubem. Należy wówczas przedłożyć następujące dokumenty:
    *Dowód osobisty
    *Dokumenty do małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego
    *Świadectwo chrztu i bierzmowania
    *Zaświadczenie o katechizacji (ostatnie świadectwo szkolne)
  1. Spowiedź przedślubna

W trakcie przygotowań do ślubu należy przynajmniej dwukrotnie przystąpić do spowiedzi i poinformować spowiednika, że jest to spowiedź przedślubna.

1. Zapowiedzi

Informacja o zamiarze zawarcia małżeństwa jest podawana do wiadomości publicznej w parafiach narzeczonych. Celem zapowiedzi jest potwierdzenie stanu wolnego przyszłych małżonków i wykluczenie ewentualnych przeszkód zawarcia małżeństwa.

1. Spotkanie z duszpasterzem

Tuż przed ślubem należy spotkać się z duszpasterzem, który sprawdzi, czy dopełnione zostały formalności i omówi sprawy organizacyjne związane z ceremonią udzielenia sakramentu małżeństwa.

SAKRAMENT  MAŁŻEŃSTWA  JEST  SPRAWOWANY  TYLKO  I  WYŁĄCZNIE  W  KOŚCIELE  PARAFIALNYM .

parafia@koscielisko.wiara.org.pl