Konkurs na najpiękniejszy bukiet 2023

15 sierpnia w święto Matki Boskiej Zielnej, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku zorganizowały kolejną edycję konkursu na najpiękniejszy bukiet. 30 bukietów zostało zgłoszonych do konkursu. Zioła, kwiaty, pędy zbóż, owoce i trawy – z tego uczestnicy komponowali swoje bukiety. Pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Tylka z Kościeliska. Wszystkie bukiety były piękne – dlatego też wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Już od końca X wieku znany jest zwyczaj święcenia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ziół polnych i owoców. Wywodzi się on ze starej chrześcijańskiej legendy – apokryfu – mówiącego o tym, jak apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej nie znaleźli tam jej ciała, tylko same zioła i kwiaty. Tradycja święcenia bukietów jest pielęgnowana do dziś.

Parafia Rzymskokatolicka
Św. Kazimierza Królewicza
ul. Nędzy - Kubińca 150
34-511 Kościelisko

parafiakoscielisko@gmail.com

Scroll to Top