Jubileusz 100-lecia erygowania Parafii w Kościelisku 1923-2023

Odpust 27 sierpnia 2023 r. ku czci św. Kaźmierza Królewicza to kulminacyjna uroczystość jubileuszu 100-lecie utworzenia Parafii w Kościelisku. Uroczystości przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Dla parafii przekazał relikwie św. Jana Pawła II.

Zanim utworzono parafię, Kościelisko kolejno należało do parafii: Czarny Dunajec, Chochołów i Zakopane. W 1909 r. kard. Jan Puzyna polecił ks. Kazimierzowi Kaszelewskiemu organizowanie Placówki duszpasterskiej w Kościelisku. 12 stycznia 1923 r. bp krakowski Adam Stefan Sapieha podpisał dekret erygujący parafię w Kościelisku.

Budowa kościoła w Kościelisku była możliwa dzięki harmonijnej współpracy ks. Kazimierza Kaszelewskiego i Polaniorzy. W 1909 r. rozpoczęła się budowa kościoła na ziemi ofiarowanej przez Jana i Jędrzeja Pitoniów. Budowa postępowała szybko. Kiedy 28 sierpnia 1910 r. poświęcono kamień węgielny – kościół był już wybudowany do wysokości okien. Budowę ukończono w 1914 r.

Kościół zaprojektował Eugeniusz Wesołowski, zakopiański architekt, uczeń Witkiewicza, jeden z kontynuatorów „stylu zakopiańskiego”. Prace wykonali miejscowi cieśle. Dnia 2 lutego 1916 r. kościół został poświęcony, otrzymując wezwanie św. Kazimierza Królewicza.

1 stycznia 2023 r. uroczystą Mszą Świętą w oprawie góralskiej rozpoczęliśmy świętowanie 100-lecia powstania parafii. W Wielkim Poście odbyło się Góralskie Misterium Męki Pańskiej, a także jubileuszowe pielgrzymki do Wilna do grobu św. Kazimierza Królewicza, do Ziemi Świętej i Libanu.

Parafia Rzymskokatolicka
Św. Kazimierza Królewicza
ul. Nędzy - Kubińca 150
34-511 Kościelisko

parafiakoscielisko@gmail.com

Scroll to Top